Chat-ZDE

Posvátná Birma

28. dubna 2013 v 8:41 | ToRi |  Plemena koček

POSVÁTNÁ BIRMA

Legenda
Vznik tohoto fascinujícího plemene je opředen půvabnými legendami. Podle jedné z nich můžeme hledat jejich prapůvod v tajemném Tibetu, kde žili mniši vyznávající náboženství Kittah, uctívající boha Song - - Hyo a bohyni s nádhernýma safírovýma očima Tsun Kyan - - Kse. V chrámu žili s mnichy v naprosté harmonii i stovky nádherných bílých koček. Kočky měly v náboženství Kittah důležitou úlohu. Mniši věřili, že jejich duše je natolik čistá, že nemůže opustit zdejší svět a bohyně jí proto po smrti mnicha přidělí podobu posvátné bílé kočky.
Mezi chrámovými mnichy žil starý učený láma Mun - Ha. Říkalo se, že snad sám bůh Song - Hyo zapletl zlaté vousy z jeho bradky, symbolu pokory. Vždy, když rozjímal před zlatou sochou bohyně, stál mu po boku jeho oblíbený kocour se sněhobílou srstí a žlutýma očima jménem Sihn. Jedné noci byl chrám přepaden hordou loupeživých nájezdníků ze Siamu. Vydrancovali jej a zabili starého Mun - Ha. Ten zahynul pohroužen v motlitbách s očima upřenýma na zlatou sochu své milované bohyně se safírovýma očima.
A tehdy se stal zázrak. Barva očí Sinh, jenž ani po smrti neopustil svého pána se změnila na safírovou a bílá srst kočky se zbarvila zlatým leskem bohyně. Srst na nohách a ocase ztmavla a na obličeji se objevila tmavá maska. Pouze tlapky, kterými se kočka dotýkala hlavy svého pána získaly bílou barvu, na znamení mnichovi čistoty. Jen jednou Sinh odvrátil své oči od sochy bohyně Tsun Kyan - Kse. Pohlédl směrem k chrámové bráně a mnichům se ji jako zázrakem podařilo ihned zavřít a zastavit tak další drancování. Věrný Sinh seděl nehybně, bez jídla i vody, u svého pána následujících sedm dní. Sedmý den Sinh zemřel a odnesl duši Mun-Ha k jeho bohyni Tsun Kyan - Kse. Ještě téhož dne se všechny chrámové kočky zbarvily stejně jako Sinh. Tak se zrodily posvátné kočky z Barmy.
Legenda praví, že díky oddanosti, kterou tehdy Sinh prokázal, doprovází od té doby každou birmu po smrti mnich.


Současnost
Příběhy o vzniku plemene Posvátná Birma jsou okouzlující, ale plemeno bylo ve skutečnosti vyšlechtěno až v nedávné době zkřížením siamské a dvoubarevné dlouhosrsté kočky. Stalo se tak počátkem dvacátých let ve Francii. První Birmy měly podobnou barvu kožichu jako siamky, s tmavohnědými znaky, ale samozřejmě s výraznými bílými tlapkami.
Birma patří do skupiny II., tedy mezi polodlouhosrsté kočky. Je to středně velká kočka s dlouhým hedvábným kožichem, který však nikdy nebude tak dlouhý ani hustý jako u kočky perské. Váha dospělé kočky se pohybuje mezi 2,5 až 4,5kg, kocour je robustnější, dosahuje váhy až 5kg. Birmy dospívají zhruba ve věku 18-ti měsíců, plné dospělosti však dosahují až ve věku 4let.
Plemeno Birma je uznáno organizacemi FIFé, GCCF, CFA, WCF a TICA.


Barevné variety
Podle barvy znaků je dnes uznáváno dvacet barevných variet. Zařazení každé kočky je dáno tzv. EMS kódem, který jednoznačně určuje plemeno a barevnou varietu kočky.
EMS kód pro plemeno Birma je SBI (z anglického Sacred Birman) a následuje jedno malé písmeno, určující barevnou varietu. Za tímto označením může být číslo 21, které označuje zbarvení tabby.


Povaha
U Birem je možné křížit barevné variety mezi sebou. Barvu koťat lze odhadnout s pomocí genetických kakulátorů, které najdete např. zde.
Birma je mírná, klidná kočka s andělskou trpělivostí. Je zcela oddána svému pánovi a rodině. Jen minimálně se fixuje na prostředí kde žije. Je pro ni podstatné být se svým člověkem v co nejužším kontaktu. Miluje mazleni, tulení i nošení na rukou. Jako zvláštní projev přízně se vám budou třít hlavičkou o vaši tvář a přitom něžně vrnět.
Naše kočky s námi bez problému cestují. Snadno snáší pravidelné přejíždění z bytu na chatu či chalupu. Bez problému snesou i pokud budete potřebovat přespat v hotelu nebo je sebou vezmete na dovolenou. Jsou velmi zvídavé a zvědavé a každé nové prostředí pro ně přináší i novou možnost zkoumání. Díky klidné povaze nemají tendence cokoliv ničit. Koťátka jsou samozřejmě jako všechna velmi hravá, ale jak dospějí, chovají se více než způsobně. Klidné je nechávají i vlající záclony, květiny ve váze nebo vánoční stromeček.
Birma si snadno zvykne na životní rytmus její rodiny. Pokud nebudete doma, bude spát, jakmile přijdete domů, začne pro ni zábava. Přiběhne vás přivítat se vztyčeným ocasem a slastným vrněním. Bude s vámi kontrolovat přinesený nákup, umývat nádobí, psát na počítači. Rozhodně není dotěrná, jen potřebuje vaši přítomnost. Pokud nechcete, aby se kočka pohybovala s vámi po celém bytě, nebo domů chodíte jen spát, pořiďte si jiné plemeno. Birma by to nesla velmi špatně. Pokud se jim však budete věnovat, zahrnou vás láskou a věrností.
Birmy milují děti a vyhledávají jejich společnost. Jsou nesmírně tolerantní. Mezi zvláštnosti krásek z Barmy patří i to, že téměř nepoužívají drápky. I při divoké hře s neméně divokými lidskými ratolestmi nedochází k poraněním.
Birmičky mají drápky zatažené. Pokud se cítí ohroženy, raději se stáhnou a schovají do bezpečí.
Birmy jsou snášenlivé a velmi inteligentní kočky. Bez problému zvládnou i soužití s jinými domácími zvířaty, zvláště pokud si je pořídíte z prostředí, kde na jiná zvířata byly zvyklé už od narození. Milují společnost i jiných koček. A mezi námi, jedna birma, to je krása, ale pohled na hrající si elegantní birmy, jsou-li dvě nebo tři, je neodolatelný.


Péče
Přestože se jedná o polodlouhosrsté plemeno s hedvábnou srstí, péče není nijak přehnaně náročná. Stačí jednou čí dvakrát týdně vykartáčovat. Trochu náročnější je péče při jarní a podzimní výměně srsti nebo při přípravě kočky na výstavu.
Na stravu nebývají birmy nijak zvlášť náročné. Jsou většinou dobří jedlíci a s vděčností sní granule, syrové i vařené maso, kapsičky a jako pro většinu koček je i pro ně delikatesou ryba či plody moře.


Chov
Birma patří mez plemena, která jsou na chov náročná. Ani výběrem vysoce kvalitních rodičů není dána záruka kvalitního potomstva. Nejen, že musí koťátko určené na chov odpovídat typově, ale musí mít i tolik obávané ponožky. Pokud se kotě vybarví jak má a je správné typově, potom je to malá výhra. Proto je chovných birem stále málo a získání kvalitního kotěte je obtížné a drahé.
Koťátka, která mají nějakou exteriérovou vadu, většinou právě chybějící, nebo naopak příliš vysoké ponožky, se prodávají na mazlíky. Pokud se nechcete věnovat všestranně náročnému chovu těchto chlupatých krásek a přesto vás toto modrooké plemeno okouzlilo, je koupě mazlíčka ideálním řešením. Získáte kvalitní koťátko s pravou birmí povahou a cena bude oproti chovnému koťátku poloviční.
Birmakatze Seal-Point.jpgPs : Omlouvám se že jsem tak dlouho nenapsala byla jsem na škole v přírodě tak jsem nemohla
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ketrin Ketrin | E-mail | Web | 28. dubna 2013 v 10:17 | Reagovat

Zaujímavé :-)  :-D  :-D  :-D

2 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 28. dubna 2013 v 10:34 | Reagovat

Ono je docela dobré, když už kopíruju, zkopírovat to nejprve do programu blok, aby mi zmizelo podbarvení a nastavení psíma, a pak teprve kopírovat na blog. Když už i to nenapíšu sám, tak ať to alespoň nějak vypadá...

3 liyll-ellie liyll-ellie | Web | 28. dubna 2013 v 13:05 | Reagovat

Zajímavé :)) ta číča je pěkná ♥

4 Mambiee Mambiee | Web | 28. dubna 2013 v 18:45 | Reagovat

[2]: A co s tím je ? :D A jaké podbarvení ?A co jsem kopírovala ? možná tak ten obrázek  a navíc ten obrázek je se zdrojem :D tak klid

5 Domí Domí | 28. dubna 2013 v 19:42 | Reagovat

Ahoj máš hezkej blog :)* mužeš se prosím podívat i na muj? :)

6 Mambiee Mambiee | Web | 28. dubna 2013 v 20:14 | Reagovat

[5]: Moc děkuji :) Jo hned se mrknu :)

7 myšička=) myšička=) | 30. dubna 2013 v 18:30 | Reagovat

supr čupr :-D

8 Inioni Inioni | 8. května 2013 v 7:27 | Reagovat

Hodně zajímavé, skvělý! ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

KOPÍROVAT POUZE SE ZDROJEM NA MŮJ BLOG, JINAK NAHLAŠUJI!!
Děkuji za návštěvu! :) Budu ráda, když se zase vrátíte...